Четвер, 2024-11-21, 9:34 AM
Головна Реєстрація Вхід
Вітаю Вас, Гість · RSS
Меню сайту
Форма входу

Категорії розділу
НОВИНИ [0]
Календар
«  Листопад 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
 В своїй хаті – своя правда, і сила, і воля…

В своїй хаті – своя правда, і сила, і воля…

Костянтинівське районне НВО №1 «Таврія», Мелітопольський р-н

Квасов Максим, Чеботаєва Тетяна, Сукач Вікторія

В історії кожного народу є діячі, імена яких оповиті невмирущою любов’ю і славою. Таким є Тарас Григорович Шевченко. Наче в широке море влилися в багатий і неповторний поетичний світ Т. Шевченка заповітні думи і прагнення українського народу.

Тарас Григорович відіграв величезну роль в українській культурі та історії, в українському національному відродженні, у відновленні незалежності України. Роль Т. Шевченка доктор Густав Шпехт окреслив так: «Український поет став символом своєї країни, як Гомер був виразником всієї Еллади, а Вергілій – Римської імперії.»

Творчість та діяльність Т. Г. Шевченка була і залишається актуальною. Про що свідчить і той факт, що  2014-й рік в Україні проголошено Роком Тараса Шевченка!

Мета нашої пошукової роботи полягає у визначенні місця творчості Кобзаря в житті українців, дослідження назв вулиць, господарчих та культурних об’єктів Мелітопольщини (на прикладі села Костянтинівка та районного центру м. Мелітополя), які носять ім’я Т. Г. Шевченка.

         Вважаємо, що недарма зараз приділяється багато уваги Т. Г. Шевченку, його творчості і діяльності, бо він перший в українській літературі виступив як істинно народний поет. У його творах змальований новий позитивний герой – борець проти самодержавно-поміщицького ладу, борець за щастя народу, за свою Батьківщину.

А ми, як нащадки видатного письменника, повинні відстоювати інтереси своєї держави, прикладом чого і є все життя видатного поета Т. Г. Шевченка, який палко любив Україну і закликав українців усіх станів до об'єднання і до боротьби за визволення України, за звільнення від кріпацтва і за процвітання українського народу.

Проводячи дослідження нас зацікавило питання    «ЧИ ЗАЛИШИВСЯ В ПАМ’ЯТІ ЛЮДСЬКІЙ ШЕВЧЕНКО?» й ми спробували визначити рівень обізнаності наших односельчан з творчістю та діяльністю Т.Г. Шевченка та проаналізувати їх читацькі інтереси.

Із цією метою ми провели опитування серед населення села Костянтинівка Мелітопольського району віком від 14 до 70 років. В опитуванні взяли участь 72 жителя с. Костянтинівка. 43% - особи чоловічої, 57% - жіночої  статі.

Серед завдань, що ставились, було вирішення таких питань:

  • дослідити стан обізнаності населення з творчістю Т. Шевченка;
  • виявити читацькі уподобання жителів села;
  • проаналізувати ставлення громадян до Т. Г. Шевченка, його творчості та діяльності.

Так, опитування показало, що всім респондентам знайома творча спадщина Т.Г. Шевченка. На запитання «Де вперше Ви познайомилися з творами Шевченка?» 68% опитаних відповіли, що у школі, 29% - у родині, а  2,7% - в дитсадку. Також варто відзначити, що значна частина респондентів перечитувала його твори й пізніше. Так, 31% опитаних вказали, що перечитують твори Т. Шевченка часто, 56% - іноді, а 14% - більше не читали.

Наступне питання анкети стосувалося того, у зв’язку з чим респонденти свого часу читали Кобзаря. Виявилося, що 57% опитаних читали твори Т. Г. Шевченка у зв’язку із навчанням, 35% - за внутрішньою потребою, а 8% - взагалі не читали Кобзаря.

На питання анкети «Ким для Вас є Т. Г. Шевченко?» однозначної відповіді респонденти дати не змогли, кожен дає відповідь на нього по-своєму. Для більшості опитаних Т. Шевченко є борцем за волю і свободу свого народу, борцем за Україну, великим українським поетом, художником, цілеспрямованою особистістю.

Респондентам було запропоновано для виявлення їх читацьких уподобань назвати письменників і поетів, чиї книги вони читали останнім часом (відкрите запитання, респондент міг обрати кілька варіантів відповіді). Верхівка рейтингу читацьких уподобань належить Т. Г. Шевченку. Це пов’язано, скоріше за все, з тим, що твори Шевченка вивчаються в школі на уроках української літератури з п’ятого класу й до дев’ятого, де йде поглиблене вивчення його творчості, а також на уроках історії України.  Часто згадували респонденти і авторів класичної прози та поезії, тобто жанри «високої літератури»: 16,6% - Достоєвський Ф., 14% - Толстой Л., 11% - Булгаков М., 10% - Пушкін О.

 

 Причиною того, що переважною увагою читачів користується саме ця література є необхідність вивчення їх за програмою загальноосвітніх навчальних закладів, а близько половини респондентів є або були нещодавно учнями навчальних закладів села Костянтинівка. Респонденти, які вже давно закінчили школу, найчастіше відповідали, що останнім часом художньої літератури взагалі не читали, а якщо і читали, то автора вказати не могли. У всьому світі цінується людина моральна, начитана, інтелектуальна. Для цього людина мусить читати. Та, як засвідчили результати опитування, мешканці села читають небагато.

В ході проведення дослідження нами також було проаналізовано назви вулиць та культурних об’єктів Мелітопольщини, які носять ім’я Т. Г. Шевченка.

Було виявлено, що в селі Костянтинівка є вулиця, яка носить ім’я Т.Г.Шевченка з 1950 року. Розташована вона в центрі села біля Будинку культури імені Леніна. До цього часу вулиця Шевченка носила назву «13-й квартал».

У Костянтинівському районному НВО №1 «Таврія» є українознавчий куточок з портретом Т. Г. Шевченка в кабінеті української мови та літератури. (Фотографія 1)

На Площі Перемоги розташовано пам’ятник Т. Г. Шевченку. Він являє собою гранітний монумент зображення поета у повний зріст з книгою у руці. пам’ятник було відкрито 22 травня 2011 року.

Отже, іменем Т. Г. Шевченка названо багато вулиць Мелітопольщини, його ім’я зустрічається і в назвах культурних об’єктів, встановлено пам’ятники та бюсти Великого Кобзаря в культурних центрах міста, де завжди багатолюдно. Вони – символ шани Т. Г. Шевченку та святиня нашої пам’яті.

І це зроблено не дарма, бо Великий Кобзар послідовно обстоював необхідність відродження Української незалежної держави. Він радить плекати свою рідну національну культуру й мову, закликає підніматися на боротьбу за створення власної вільної держави, бо

В своїй хаті своя й правда,

                        І сила, і воля…

 Закликає берегти й любити Україну:

Свою Україну любіть.

Любіть її… во врем'я люте,

В останню, тяжкую минуту

За неї Господа моліть!       

Copyright MyCorp © 2024
Останні новини

Друзі сайту
Сайт відділу освіти Мелітопольської РДА
Сайт обласного науково-методичного центру інформатики та інформаційних технологій навчання
Запорізька обласна освітня мережа
ЗОЦ НТТУМ "Грані"
Годинник
Зробити безкоштовний сайт з uCoz